Wydatki związane z posiadaniem motocyklu

Decydując się na zakup motoru należy pamiętać, że cena maszyny to nie jedyny koszt, jaki przyjdzie nam ponieść. W rzeczywistości, wydatków będzie znacznie więcej. Niektórzy mówią, z przekąsem, że samochód lub motor to finansowa studnia bez dna i jest w tym trochę prawdy. Oto kilka przykładów wydatków związanych z motocyklem, których nie da się pominąć.

Ubezpieczenie OC

Właściciele pojazdów zobowiązani są do posiadania ważnego ubezpieczenia OC, a co za tym idzie do płacenia rocznych składek. Stawki różnią się, w zależności od pojazdu oraz doświadczenia kierowcy, ale można przyjąć, że średnia wartość to około kilkuset złotych.

Odzież i akcesoria

Do jazdy na motorze niezbędna jest specjalistyczna odzież i rozmaite akcesoria. Ceny tego typu przedmiotów bywają naprawdę wysokie, a nie można oszczędzać na ich jakości. Tylko produkty wysokiej jakości, zapewnią nam należyte bezpieczeństwo podczas jazdy. Każdy motocyklista potrzebuje solidnego kasku ochronnego, niezbędna jest też odpowiednia odzież motocyklowa oraz buty przystosowane do jazdy na motorze.

Benzyna

Motor niestety na wodę nie jeździ, właściciele muszą więc regularnie uzupełniać poziom benzyny w baku. Jako, że benzyna tania nie jest, to przejażdżki motorem stanowią również całkiem spory wydatek.

Naprawy i przeglądy

Wszelkiego rodzaju pojazdy mają to do siebie, że co jakiś czas się psują i trzeba wybrać się do

mechanika. O ile usterka jest mało znacząca, nie przyjdzie nam płacić zbyt wiele, niestety jednak w przypadku uszkodzeń ważnych części, koszt naprawy wraz z częścią zamienną, może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo, nawet jeśli nie mamy żadnych problemów z pojazdem, to warto wybierać się regularnie na przeglądy, aby zapobiec potencjalnym usterkom oraz upewnić się, że stan techniczny pojazdu zapewnia bezpieczną jazdę. Takie przeglądy również wiążą się z opłatą.

Jak oszczędzić?

Nie ma zbyt wielu możliwości zredukowania wyżej opisanych wydatków. Nie można przecież znaleźć zamiennika dla benzyny. Nie warto też oszczędzać na odzieży i akcesoriach, wybierając słabsze jakościowo produkty, gdyż przełoży się to na niższy komfort użytkowania pojazdu, oraz mniejsze bezpieczeństwo. Składka OC jest również odgórnie ustalona i zbyt wiele nie możemy w tym zakresie zrobić. Jedyny sposób na niewielkie oszczędności to wybór odpowiednich miejsc na zakupy i naprawę. Często różnice cenowe między sklepami potrafią być całkiem duże, dlatego wybór odpowiedniego sklepu to podstawa. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cen napraw i części. Jeśli mamy wrażenie, że mechanik zbyt wysoko wycenia swoje usługi, możemy poszukać konkurencyjnego zakładu. Alternatywą jest też zamawianie części zamiennych przez internet, na własną rękę. W ten sposób można zaoszczędzić trochę pieniędzy.