Historia motocykli militarnych

Motocykle mają swoją militarną historię. Prototyp motocykla pojawił się jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej, a zaprezentowała go firma Wilkinson Sword Company, którą obecnie większość osób kojarzy z produkcji maszynek do golenia.

Motor jako łącznik

Pierwsze zastosowanie na wojnie, motory odnalazły już ponad 100 lat temu. Służyły one wtedy głównie jako sposób na szybki transport. Czasami przewożono nimi rozmaite ładunki, innym razem chodziło o przekazanie ważnego raportu lub meldunku. Motor idealnie nadawał się do szybkiego przemieszczenia się po drogach, na których jazda samochodem czy ciężarówką byłaby bardzo trudna.

Armia amerykańska używała bardzo dużą ilość motorów. Mówi się, że pod koniec wojny w użytku było około 20 tysięcy motorów marki Harley-Davidson.

Po drugiej wojnie światowej praktycznie przestano używać motocykli na polu walki. Zainteresowanie motorami wojskowymi wróciło dopiero w latach 70.. Jednak z powodu braku modeli przeznaczonych docelowo do użytku militarnego, korzystano z motocykli cywilnych, w nieco zmienionej wersji.

Motocykle w obecnym wojsku

Obecnie, w wojsku używa się motorów dużo rzadziej. Jednak nadal znajdują one zastosowanie podczas niektórych operacji. Głównie używa się motorów typu enduro oraz quadów, które umożliwiają przemieszczanie się w terenie, o niekorzystnych właściwościach do poruszania się.