Ciekawostki ze świata motocykli

Świat motorów skrywa wiele zaskakujących ciekawostek, o których mało kto ma pojęcie. Oto kilka ciekawych faktów na temat motorów.

Motocykle ratujące życie?

Podczas wyścigów motocyklowych organizowanych w Irlandii Północnej, można spotkać lekarzy poruszających się właśnie na tych jednośladach, jest to dość niecodzienny widok dla wielu osób. Okazuje się, że rozwiązanie to jest bardzo skuteczne. Gdy podczas wyścigu dojdzie do wypadku, lekarze są w stanie dotrzeć na miejsce nieszczęśliwego zdarzenia w bardzo krótkim czasie. Dzięki motorom rozwijającym prędkość nawet 250 kilometrów na godzinę, lekarze poruszający się na motorach, są na miejscu dużo wcześniej, niż ci podróżujący klasyczną karetką.

Motocykl z części samochodowych

Choć ta historia wydaje się nieprawdopodobna, to według źródeł wydarzyła się naprawdę. Pewien elektryk pochodzący z Francji, podróżując przez afrykańską pustynię, rozbił swój samochód, Citroena 2CV. Od najbliższej osady dzieliło go 20 kilometrów, bez problemu dałoby się przejść taki odcinek w kilka godzin. Jednak Francuz postanowił wykorzystać swoje umiejętności i z części samochodowych zbudował prowizoryczny motor. Co ciekawe, udało mu się tym wynalazkiem dotrzeć do celu.

Dziwaczny wynalazek

Chociaż historię francuskiego elektryka ciężko będzie przebić, to w świecie motocykli pojawił się jeszcze jeden ciekawy przypadek. Chodzi o motocykl, który firma Dodge, zaprezentowała w 2003 roku. Pojazd wygląda bardzo abstrakcyjnie, wręcz karykaturalnie. Umieszczono w nim silnik, taki jak w samochodach Viper, tej samej marki. Silnik ma 500 koni mechanicznych oraz pojemność 8,3 litra i według wyliczeń producenta, pozwoliłby na rozpędzenie motoru do 480-680 kilometrów na godzinę.

Poprawa bezpieczeństwa

Jedna z firm wpadła na innowacyjny pomysł, który miałby się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa motocyklistów. Zaczęli oni produkcję poduszek powietrznych dla motocyklistów. Takie poduszki mają formę nadmuchiwanej kamizelki, która w razie nagłego upadku uaktywnia się i pomaga ochronić kierowcę. Choć pomysł wydaje się bardzo abstrakcyjny, to zbiera całkiem pozytywne recenzje wśród użytkowników, którzy mieli okazję testować to rozwiązanie.