Jaki motor kupić? Nowy czy używany?

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego motocykla. Czasami są to niespełnione marzenia z dzieciństwa, innym razem zachcianka pojawia się dopiero w późniejszym okresie życia. Jedno jest pewne, marzenia warto spełniać. Dlatego, jeśli dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawić sobie taki pojazd jednośladowy. Podczas wyboru odpowiedniego motoru, często pojawia się pytanie, o jaki to pojazd wybrać, używany czy może nowy, prosto z salonu?

Co będzie lepszym wyborem?

Przede wszystkim, warto na początek zastanowić się, jaką ilością wolnych pieniędzy dysponujemy i czy zakup zbyt drogiej maszyny, nie nadszarpnie zbyt mocno naszego budżetu. Zarówno zakup nowego, jak i używanego motoru ma swoje wady i zalety, warto więc dokładnie przemyśleć taką decyzję, gdyż często jest to wybór na długie lata.

Nowy motor to przede wszystkim pewność, że wszystko będzie sprawnie działało oraz że wszystkie części są oryginalne. Jeżeli okazałoby się, że coś jest z takim motorem nie tak, to również nie jest to powód do zmartwień, gdyż nowe modele są objęte okresem gwarancyjnym, podczas którego można korzystać z wymian wadliwych elementów, jeśli wynikają one z wad fabrycznych. Oprócz jakże cennej gwarancji, często można też wykupić dodatkowe pakiety usług oraz ubezpieczenia, dzięki czemu zabezpieczamy się przed potencjalnymi stratami finansowymi, na wypadek uszkodzenia motoru lub jakichkolwiek innych nieszczęśliwych wydarzeń, związanych z pojazdem.

Motor używany jest natomiast znacznie tańszy. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup jednośladu, prosto z salonu. Dla takich osób jedynym możliwym rozwiązaniem jest wybór używanego pojazdu. Oprócz niższej ceny można też liczyć na to, że wartość takiego używanego motoru będzie malała dużo wolniej, niż w przypadku nowego motocyklu, prosto z salonu. W przypadku nowych maszyn, ich wartość drastycznie spada, już po krótkim czasie użytkowania. W zasadzie można powiedzieć, że wartość znacznie maleje, już po przekroczeniu bramy salonu, gdyż wtedy takieo motoru nie można już nazwać, nieużywanym.

Tak więc wszystko zależy od naszych możliwości finansowych oraz osobistych preferencji. Niektórzy nie wyobrażają sobie użytkowania pojazdu z drugiej ręki, innym natomiast fakt, że pojazd jest używany, zupełnie nie przeszkadza. Zakup motoru z salonu może być bezpieczniejszym i szybszym rozwiązaniem. Wystarczy wybrać się do salonu i dokonać zakupu upatrzonego modelu. W przypadku poszukiwań używanej maszyny sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Jesteśmy zdani na modele, obecnie dostępne na rynku pojazdów używanych. Więc jeśli mamy upatrzony, jakiś konkretny model, to możemy trochę poczekać, zanim pojawi się on wśród ogłoszeń sprzedaży. Co więcej, często może okazać się, że stan danego motoru nie jest zgodny z oczekiwaniami, albo sprzedawca nie do końca uczciwie opisał to, w jakiej motor jest kondycji i na miejscu okazuje się, że to jednak nie to, czego szukamy. Długi czas poszukiwania i większe ryzyko podczas zakupu skutkują natomiast o wiele niższą ceną, więc dla niektórych to jedyna opcja.