Na co uważać podczas zakupu używanego motocykla?

Dla wielu osób, marzących o posiadaniu własnego jednośladu, zakup używanej maszyny jest jedynym rozwiązaniem. Jest on o wiele tańszym rozwiązaniem, a co za tym idzie, więcej osób jest sobie dzięki temu w stanie pozwolić na zrealizowanie swojego marzenia.

Czy wybór używanego motoru jest dobrym pomysłem?

Zakup używanego motocyklu jest zdecydowanie dobrym pomysłem, jeśli podchodzi się do niego z głową. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady, z czym należy się liczyć przed podjęciem decyzji. Jednego natomiast można być pewnym, używany sprzęt będzie kosztował o wiele mniej niż ten nowy, prosto z salonu.

Jeśli nie dysponujemy dużą ilością gotówki, nie mamy możliwości pożyczenia pieniędzy lub po prostu nie chcemy inwestować dużej ilości pieniędzy w motor, to wybór używanego modelu będzie strzałem w dziesiątkę.

Na co uważać podczas zakupu używanej maszyny?

Decydując się na zakup sprzętu z drugiej ręki, należy pamiętać o tym, że nie można bezgranicznie ufać każdemu sprzedającemu. Często zapewnienia sprzedawców są zwykłym kłamstwem i w rzeczywistości stan danego motoru znacznie odbiega od tego, co mówi właściciel. Przed zakupem używanego motoru, warto dokładnie obejrzeć pojazd na miejscu. Najlepiej, byłoby zabrać ze sobą kogoś znajomego, kto zna się na temacie, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy motor. Nie posiadając doświadczenia z tego typu pojazdami, nie trudno jest o pomyłkę. A wielu sprzedających, tylko czeka, aż pojawi się ktoś niedoświadczony, gotowy kupić wadliwy sprzęt po zawyżonej cenie.

Dzięki obecności takiej znajomej osoby, która zna się na motocyklach, znacznie zwiększamy szanse na zakup odpowiedniego motoru, który posłuży nam przez lata. Jeśli nie mamy w kręgu znajomych nikogo takiego, to dobrym pomysłem może okazać sę zabranie danej maszyny na przegląd techniczny. Na takim przeglądzie, okaże się, czy wszystko jest w porządku i czy sprzedający nie zataił przed nami żadnej istotnej informacji o stanie technicznym pojazdu.

Jeśli sprzedający będzie wzbraniał się przed tego typu pomysłem, tłumacząc się brakiem czasu, to należy to traktować jako sygnał ostrzegawczy, że coś może być nie tak z pojazdem. Oczywiście, czasami faktycznie może być tak, że właściciel zwyczajnie nie ma czasu. Jednak w większości przypadków, taka sytuacja może oznaczać, że sprzedawca ma coś do ukrycia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy z danym motorem, wszystko jest w porządku, a sprzedający odmawia udania się na przegląd, to lepiej zrezygnować z zakupu i poszukać innej okazji. Nieprzemyślany zakup może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, a tego nikt by nie chciał, w końcu wybieramy używany model, żeby oszczędzić pieniądze, a nie płacić podwójnie.