Jak motory zdobyły popularność w Wietnamie?

Wielu osobom Wietnam kojarzy się z motocyklami i skuterami. Na ulicach miast tego kraju znajdziemy mnóstwo pojazdów jednośladowych, są one dosłownie wszędzie. Ale nie było tak od zawsze, dawniej dominował tam ruch pieszy oraz rowery.

Od roweru do motoru

Kilkadziesiąt lat temu po ulicach wietnamskich miast ludzie przemieszczali się głównie rowerami, co prawda nie było to regułą, ale ten środek transportu był bardzo popularny w tamtych czasach. Jednak wraz z pojawieniem się motorów, liczba rowerów na ulicach zaczęła drastycznie spadać. Motory były bardziej praktyczne oraz oferowały o wiele więcej możliwości niż stary, wysłużony rower. Za sprawą zwiększającej się dostępności motocykli, coraz więcej osób zdecydowało się na przesiadkę na taki jednoślad. W latach 90. ludzie odwiedzający Wietnam, nie mogli wyjść z podziwu, widząc na ulicach niemal same motocykle oraz skutery. Poruszali się nimi niemal wszyscy, niezależnie od klasy społecznej czy też wykonywanego zawodu.

Dlaczego motory?

Do tak dużej popularności pojazdów jednośladowych w Wietnamie przyczyniło się wiele rzeczy. Przede wszystkim ten azjatycki kraj jest dość ciasny. W miastach znajduje się wiele wąskich uliczek, przez które nie da się przejechać samochodem. Łatwość poruszania się motocyklem po tego typu aglomeracjach sprawiła, że Wietnamczycy pokochali ten środek transportu.

Kolejnym z czynników, który wpływa na popularność motocykli w tym kraju, jest fakt zarobków wśród Wietnamczyków. Pensja przeciętnego obywatela nie pozwala mu na zakup samochodu, za to w przypadku motoru sprawa wygląda już całkiem inaczej. O wiele łatwiej zdobyć pieniądze na motor, więc więcej osób może sobie pozwolić na taki wybór.

Doszukując się powodów takiej sytuacji, warto też zauważyć, że w Wietnamie istnieje wiele miast, które nie są przystosowane do dużej ilości samochodów. Często znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem, co stawia kierowców w bardzo niedogodnej sytuacji. Posiadacze motorów oraz skuterów mają dużo bardziej ułatwione zadanie, gdyż taki pojazd o wiele łatwiej zaparkować w dowolnym miejscu.

Jakie motocykle są popularne w Wietnamie?

Modele i typy motorów, które można spotkać na wietnamskich ulicach, nieustannie się zmieniają. Obecnie prym wiodą japońskie marki, takie jak Honda czy Yamaha. Mniej popularne, ale również często spotykane na ulicach są pojazdy marek: Suzuki, Piaggio oraz SYM.

Obecna sytuacja i przyszłość motorów w Wietnamie

Dane z ubiegłych lat mówią o ponad 45 milionach zarejestrowanych motocykli w Wietnamie. Jest to bardzo duża liczba. Rząd widząc sytuację na drogach, ogłosił zmniejszenie ilości pojazdów jednośladowych na ulicach, jednak patrząc na to, jak bardzo Wietnamczycy pokochali ten środek transportu, drastyczne zmiany w ilości motorów w kraju, wydają się niemal nieosiągalne. Ciężko wyobrazić sobie, co mogłoby wpłynąć na zmianę tej sytuacji. Może rozwiązaniem byłyby dofinansowania rządowe do zakupu samochodów lub zmiany w miastach, sprawiające, że poruszanie się samochodem byłoby łatwiejsze. Czas pokaże, jak władze kraju poradzą sobie z problemem zbyt dużego zatłoczenia ulic.